środa, 2 września 2015

Czerwony ryż? A jak to będzie wyglądało na talerzu?! Czyli o właściwościach czerwonego ryżu



Jeśli lubisz słodki smak oraz aromat orzechów, a także pragniesz zmienić swoją dietę na zdrowszą, „zieloną”, rozważ używanie czerwonego, a nie białego ryżu. Czasami naprawdę lepiej zjeść ziemniaka ugotowanego na parze, niż łyżkę białego ryżu. Zaskakujące, prawda? A jednak. Ryż dziki, czarny, wzbudza mieszane uczucia, zwłaszcza wśród najmłodszych. Czerwony zaś przyjemnie wygląda i pachnie, więc zje go nawet wybredne dziecko-niejadek. 
Wyjątkowość czerwonego ryżu przedstawia się chociażby w fakcie, iż jest on prawdziwą bombą składników odżywczych, witamin i minerałów. Stanowi też źródło błonnika pokarmowego, odpowiadającego za uczucie najedzenia, co pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej lub / i wymarzonej wagi. Dzięki temu wspaniałemu ryżowi, organizm odzyska równowagę w jelitach oraz odpowiedni poziom cholesterolu. Jedzenie ryżu pomoże też w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi. Spożywać go powinni alergicy i astmatycy, w trosce o swoje zdrowie. 
Taki ryż nie jest tani, jednak warto robić własne mieszanki, z innymi ryżami lub kaszami. Ryż czerwony może jednak w swoim składzie zawierać gluten, orzechy czy mleko, należy więc uważać. 
Ryż istnieje na świecie praktycznie od czasu pojawienia się ludzi. Ludność w Azji spożywa głównie ryż, ponieważ jest on wyjątkowo łatwy w uprawie. Dzięki temu, iż w Chinach istnieje tak wiele odmian ryżu, w środowisku naukowym mówi się o nawet ośmiu tysiącach rodzajach! Prosty podział ryżu na pewno każdy zna. Jest to ryż długoziarnisty, średnioziarnisty i krótkoziarnisty. 
Nazwa ryżu czerwonego wzięła się od koloru jego łupinki. Możemy mówić o jego charakterystycznej kleistości. Na Filipinach jest towarem luksusowym. Stosuje się go jako dodatek do potraw w wykwintnych restauracjach lub do deserów z egzotycznych owoców. Docenia się więc nie tylko jego działanie zdrowotne, ale i smak. 
Przy w miarę regularnym jedzeniu czerwonego ryżu, możemy zauważyć poprawę kondycji naszej skóry oraz wzroku. Może on stać się antidotum na duszności, ale także zatrucia, bakterie, wirusy, grzyby czy gorączkę. Człowiek dobrze się po nim czuje, gdyż jest wyjątkowo lekkostrawny. 
Zniechęca jedynie jego cena – kosztuje około dwa razy tyle, co biały ryż, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. 
Zachęcamy do jedzenia czerwonego ryżu chociażby z tego powodu, że aby zacząć żyć i odżywiać się zdrowo, należy wykonać pierwszy krok. Desery i słodkie przekąski, a także obiady z dodatkiem czerwonego ryżu są naprawdę smaczne, a przy tym zdrowe. Pomagają schudnąć, a nawet poprawiają ogólny nastrój. Zapobiegają depresji i wielu chorobom ludzkości.
No comments

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Popular Posts

Unordered List

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)

Opt In (Do Not Edit Here)